Rehabilitacja

Jako fizjoterapeuci łączymy wiedzę i umiejętności, aby zapewnić Państwu możliwie najskuteczniejszą pomoc. 

Specjalizujemy się w terapii manualnej, która opiera się na wnikliwym i rzetelnym badaniu, w skład którego wchodzi wywiad dotyczący dolegliwości i istotnych medycznie faktów oraz badanie manualno-terapeutyczne i funkcjonalne.

Na bazie uzyskanych informacji jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie techniki manualne, ćwiczenia, zabiegi fizykalne, mające na celu szybkie i skuteczne przywrócenie sprawności czy redukcję objawów bólowych, bądź też niezwłocznie skierować Państwa do odpowiedniego specjalisty jeśli tego wymagać będzie sytuacja.

W pracy wykorzystujemy głównie uznane i praktykowane na całym świecie metody, przede wszystkim podpierając się solidną wiedzą i medycznym wykształceniem.


Poniżej znajdą Państwo krótki opis metod, które stosujemy:

Metody tkanek miękkich

Terapia ta dotyczy diagnozowania i leczenia tkanek: skóry, podskórnych, powięzi i mięśni oraz struktur okołostawowych, poprawia ukrwienie i elastyczność tkanek, zwiększa zakres ruchomości. Jest to zbiór metod, w których wykorzystuje się zabiegi energizacji mięśni, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, techniki aktywnego rozluźniania oraz ocenia się zaburzenia dysbalansu mięśniowo-powięziowego pacjenta, w celu likwidowania zaburzeń w obrębie tkanek miękkich i przywrócenia równowagi mięśniowo-powięziowej ciała. Dodatkowo stosuje się także tzw. terapię punktów spustowych, czyli miejsc o wzmożonym napięciu na przebiegu włókien mięśniowych. Poprzez terapię tą można poprawić napięcie, zrównoważyć je i zmniejszy ogólną bolesność danej partii ciała, wywołać przekrwienie, przez co lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek a w konsekwencji poprawę sprawności pacjenta.

DSC_0057

Terapia manualna

Terapia manualna jako praktyczna część medycyny zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń czynności różnych struktur układu ruchu: kręgosłupa, stawów obwodowych czy stawów skroniowo żuchwowych. Przed terapią przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski a także badanie pacjenta za pomocą różnych testów. Działanie terapi manualnej

  • przeciwbólowe
  • zmniejszające obrzęk
  • usprawnianie krążenia krwi i limfy, oraz mikrokrążenia
  • przyspieszenie procesów gojenia
  • uelastycznianie blizn i zrostów
  • korekcja ułożenia powięzi i skóry
  • stabilizacja stawów
  • redukcja zmęczenia mięśni
  • poprawa funkcji mięśni nadmiernie rozciągniętych
  • zmniejszenie wzmożonego napięcia mięśniowego
  • zwiększenie zakresu ruchu

DSC_0028

PNF

Prorioceptive Neuromuscular Facilitation (torowanie nerwowo-mięśniowe). Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, którą chory utracił. Podczas terapii pracujemy nad siła mięśni, zakres ruchu i poprawą sprawności pacjenta. Istotą metody PNF jest maksymalne pobudzenie receptorów znajdujących się w ciele oraz różnych sfer kory mózgowej, w celu ułatwienia (torowania) ruchu w obszarze uszkodzonym. Ruchy stosowane w tej metodzie są zgodne z naturalną pracą mięśni i stawów. Każdy ruch odbywa się w trzech płaszczyznach, co wymusza zaangażowanie do pracy maksymalnej ilości włókien mięśniowych. Wielokrotnie powtarzany ruch może spowodować utworzenie nowego wzorca ruchowego, czyli przywrócić przewodnictwo nerwowe w uszkodzonym obszarze. Terapia metodą PNF  postrzega pacjenta całościowo. Jest to metoda bezbolesna i bardzo skuteczna.

Igłoterapia sucha

To bardzo skuteczna i szybka metoda w walce z zaburzeniami  mięśniowo powięziowymi. Celem zabiegów igłoterapii suchej są nakłucia punktów spustowych i zawierających je napiętych pasm mięśniowych, które wywołują dolegliwości pacjenta.

DSC_0147

Kinesiotaping

Jest to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała (w ściśle określony sposób) plastrami o specjalnej strukturze i właściwościach zbliżonych do parametrów skóry. Taśmy nie zawierają leków ani latexu, przez co wykazują właściwości hipoalergiczne i nie powodują podrażnień oraz uczuleń. Dodatkowo odporność na działanie wody, oraz bardzo dobra oddychalność materiału, czynią kinesiotaping świetną metodą uzupełniającą terapię podczas codziennej aktywności, jak i treningu sportowego. Plastry te mogą być stosowana u osób starszych, sportowców, dzieci jaki i kobiet w ciąży, dzięki zastosowaniu odpowiednich technik: więzadłowych, mięśniowych, powięziowych czy limfatycznych możemy uzyskać pożądany efekt np.: zmniejszeni bólu, zwiększenie ruchomości, odciążeni struktur, zmniejszenie obrzęku czy ustabilizowanie danej okolicy.

DSC_0187

Kinezyterapia

Kinezyterapia to leczenie z wykorzystaniem różnych form ruchu zależnie od stanu pacjenta. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji jest zarówno stosowana jako forma profilaktyki jaki i terapii.DSC_0108

Fizykoterapia:

Ciepłolecznictwo/ Zimnolecznictwo

Leczenie wykorzystujące właściwości ciepła w formie okładów mające na celu wywołanie przekrwienia, rozluźnienia mięśni lub działanie przeciwbólowe. Masaż lodem stosowany w stanach ostrych, wykorzystywany u zawodników w nagłych kontuzjach i urazach.lód

Ultradźwięki/sonoforeza

Nazywane są także „wewnętrznym masażem tkankowym”, mogą być wykorzystywane do ułatwienia wprowadzania substancji przez zwiększenie przenikalności błon komórkowych– sonoforeza. Działanie ultradźwięków:

  • Przeciwbólowe
  • Przeciwzapalne
  • Przeciwobrzękowe
  • Przyspieszają gojenie ran
  • Zwiększają ukrwienie tkanek
  • Zwiększające rozciągliwość tkanki łącznej (Uelastycznienie blizn, stany po urazach mięśni i Torebek stawowych)
  • Zmniejszają napięcie mięśnimobilna rehabilitacja Śląsk

Elektroterapia

W zależność od doboru prądu zabieg ten wykazuje silnie działanie przeciwbólowe i przekrwienie, pobudzające mięśnie do skurczu, usprawniające procesy odżywcze tkanek. Istnieje także możliwość wprowadzania leków za pomocą prądu – jonoforeza umożliwia ona szybsze, głębsze wniknięcie substancji a także ma działanie znieczulające, rozszerzające/ zwężające naczynia, bakteriostatyczne oraz rozmiękczenie blizn. Istnieje także możliwość elektrostymulacji mięśni którego celem jest pobudzenie mięśni porażonych lub osłabionych do skurczu.

rehabilitacja sportowa Dąbrowa Górnicza

Analiza składu ciała

Dzięki bioimpedancji jesteśmy w stanie bardzo dokładnie określić zawartość składu ciała. Za pomocą analizatora sprawdzamy masę ciała, zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej, kostnej, ilość wody w organizmie, dobowe zapotrzebowanie kaloryczne BMR,BMI, wiek metaboliczny oraz typ budowy. Badanie jest nie odczuwalnie dla pacjenta.

rehabilitacja ortopedyczna Dąbrowa Górnicza