Jako fizjoterapeuci łączymy wszelką znaną nam wiedzę i umiejętności, aby zapewnić Państwu możliwie najskuteczniejszą pomoc.
Specjalizujemy się w szeroko pojętej terapii manualnej, która opiera się na wnikliwym i rzetelnym badaniu, w skład którego wchodzi wywiad dotyczący dolegliwości i wszelkich istotnych medycznie faktów oraz badanie manualno-terapeutyczne i funkcjonalne na bazie, którego można uzyskać informacje o stanie funkcjonalnym ciała i dysfunkcji z jaką się Państwo do nas zgłosili.
Na bazie uzyskanych informacji jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie techniki manualne, ćwiczenia, zabiegi fizykalne, mające na celu szybkie i skuteczne przywrócenie sprawności czy redukcję objawów bólowych, bądź też niezwłocznie skierować Państwa do odpowiedniego specjalisty jeśli tego wymagać będzie sytuacja.
W pracy wykorzystujemy głównie uznane i praktykowane na całym świecie metody, przede wszystkim podpierając się solidną wiedzą i medycznym wykształceniem.
Poniżej znajdą Państwo krótki opis metod, które stosujemy:
Metody tkanek miękkich
Terapia ta dotyczy diagnozowania i leczenia tkanek: skóry, podskórnych, powięzi i mięśni oraz struktur okołostawowych, poprawia ukrwienie i elastyczność tkanek, zwiększa zakres ruchomości. Jest to zbiór metod, w których wykorzystuje się zabiegi energizacji mięśni, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, techniki aktywnego rozluźniania oraz ocenia się zaburzenia dysbalansu mięśniowo-powięziowego pacjenta, w celu likwidowania zaburzeń w obrębie tkanek miękkich i przywrócenia równowagi mięśniowo-powięziowej ciała. Dodatkowo stosuje się także tzw. terapię punktów spustowych, czyli miejsc o wzmożonym napięciu na przebiegu włókien mięśniowych. Poprzez terapię tą można poprawić napięcie, zrównoważyć je i zmniejszy ogólną bolesność danej partii ciała, wywołać przekrwienie, przez co lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek a w konsekwencji poprawę sprawności pacjenta.
Terapia manualna
Terapia manualna jako praktyczna część medycyny zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń czynności różnych struktur układu ruchu: kręgosłupa, stawów obwodowych czy stawów skroniowo żuchwowych. Przed terapią przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski a także badanie pacjenta za pomocą różnych testów. Działanie terapi manualnej
-
- przeciwbólowe
- zmniejszające obrzęk
- usprawnianie krążenia krwi i limfy, oraz mikrokrążenia
- przyspieszenie procesów gojenia
- uelastycznianie blizn i zrostów
- korekcja ułożenia powięzi i skóry
- stabilizacja stawów
- redukcja zmęczenia mięśni
- poprawa funkcji mięśni nadmiernie rozciągniętych
- zmniejszenie wzmożonego napięcia mięśniowego
- zwiększenie zakresu ruchu
PNF
Prorioceptive Neuromuscular Facilitation (torowanie nerwowo-mięśniowe). Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, którą chory utracił. Podczas terapii pracujemy nad siła mięśni, zakres ruchu i poprawą sprawności pacjenta. Istotą metody PNF jest maksymalne pobudzenie receptorów znajdujących się w ciele oraz różnych sfer kory mózgowej, w celu ułatwienia (torowania) ruchu w obszarze uszkodzonym. Ruchy stosowane w tej metodzie są zgodne z naturalną pracą mięśni i stawów. Każdy ruch odbywa się w trzech płaszczyznach, co wymusza zaangażowanie do pracy maksymalnej ilości włókien mięśniowych. Wielokrotnie powtarzany ruch może spowodować utworzenie nowego wzorca ruchowego, czyli przywrócić przewodnictwo nerwowe w uszkodzonym obszarze. Terapia metodą PNF postrzega pacjenta całościowo. Jest to metoda bezbolesna i bardzo skuteczna.
Igłoterapia sucha
To bardzo skuteczna i szybka metoda w walce z zaburzeniami mięśniowo powięziowymi. Celem zabiegów igłoterapii suchej są nakłucia punktów spustowych i zawierających je napiętych pasm mięśniowych, które wywołują dolegliwości pacjenta.
Kinesiotaping
Jest to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała (w ściśle określony sposób) plastrami o specjalnej strukturze i właściwościach zbliżonych do parametrów skóry. Taśmy nie zawierają leków ani latexu, przez co wykazują właściwości hipoalergiczne i nie powodują podrażnień oraz uczuleń. Dodatkowo odporność na działanie wody, oraz bardzo dobra oddychalność materiału, czynią kinesiotaping świetną metodą uzupełniającą terapię podczas codziennej aktywności, jak i treningu sportowego. Plastry te mogą być stosowana u osób starszych, sportowców, dzieci jaki i kobiet w ciąży, dzięki zastosowaniu odpowiednich technik: więzadłowych, mięśniowych, powięziowych czy limfatycznych możemy uzyskać pożądany efekt np.: zmniejszeni bólu, zwiększenie ruchomości, odciążeni struktur, zmniejszenie obrzęku czy ustabilizowanie danej okolicy.
Kinezyterapia
Kinezyterapia to leczenie z wykorzystaniem różnych form ruchu zależnie od stanu pacjenta. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji jest zarówno stosowana jako forma profilaktyki jaki i terapii.
Fizykoterapia:
Ciepłolecznictwo/ Zimnolecznictwo
Leczenie wykorzystujące właściwości ciepła w formie okładów mające na celu wywołanie przekrwienia, rozluźnienia mięśni lub działanie przeciwbólowe. Masaż lodem stosowany w stanach ostrych, wykorzystywany u zawodników w nagłych kontuzjach i urazach.
Ultradźwięki/sonoforeza
Nazywane są także „wewnętrznym masażem tkankowym”, mogą być wykorzystywane do ułatwienia wprowadzania substancji przez zwiększenie przenikalności błon komórkowych– sonoforeza. Działanie ultradźwięków:
Elektroterapia
W zależność od doboru prądu zabieg ten wykazuje silnie działanie przeciwbólowe i przekrwienie, pobudzające mięśnie do skurczu, usprawniające procesy odżywcze tkanek. Istnieje także możliwość wprowadzania leków za pomocą prądu – jonoforeza umożliwia ona szybsze, głębsze wniknięcie substancji a także ma działanie znieczulające, rozszerzające/ zwężające naczynia, bakteriostatyczne oraz rozmiękczenie blizn. Istnieje także możliwość elektrostymulacji mięśni którego celem jest pobudzenie mięśni porażonych lub osłabionych do skurczu.
Analiza składu ciała
Dzięki bioimpedancji jesteśmy w stanie bardzo dokładnie określić zawartość składu ciała. Za pomocą analizatora sprawdzamy masę ciała, zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej, kostnej, ilość wody w organizmie, dobowe zapotrzebowanie kaloryczne BMR,BMI, wiek metaboliczny oraz typ budowy. Badanie jest nie odczuwalnie dla pacjenta.